MUSTAFA YELKENLİ – AKP DEMOKRASİ ALDATMACASI VE KÜRT AÇMAZI

YAZAR: MUSTAFA YELKENLİ TÜRÜ: İNCELEME SAYFA: 568 BOYUT: 13,5X21 ISBN: 978-605-64926-4-8 VİVO YAYINEVİ, TEMMUZ 2016 ETİKET FİYATI: 36TL

YAZAR: MUSTAFA YELKENLİ
TÜRÜ: ARAŞTIRMA-İNCELEME
SAYFA: 568
BOYUT: 13,5X21
ISBN: 978-605-64926-4-8
VİVO YAYINEVİ, TEMMUZ 2016
ETİKET FİYATI: 30TL

“Elinizdeki çalışma yakın tarihin, aslında tanıklık ettiklerimizin bir kısa özetini sunuyor.

Sadece Kürtlerin yaşadıklarını değil bu topraklarda itirazı olan, muhalefet eden ya da iktidarla yolları bir şekilde ayrı düşen bir çok çevrenin hikayesi. Dolayısıyla aslında aynı zamanda bugünlerde yeniden gündemleşen iktidar bloku içindeki kırılma ve ayrışma potansiyelinin de ipuçlarını yansıtıyor.

Şimdilerde dış politikada yaşanan krizin, özellikle Batı ile ilişkilerin artık yapısal hale gelen karakterine dair de önemli hatırlatmalar yapıyor.

Tam bir hafıza tazeleme çalışması.

Yazar bu değerli basın arşivi taramasıyla, unutmadıklarımızı, unutamadıklarımızı bir kez daha derli toplu bir sistematik içinde film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçiriyor. Gizli saklı olana merak salmadan önce apaçık biçimde olan biteni doğru okumak, içinden geçtiğimiz dönemi ve aktörlerini doğru anlamak için son derece önemlidir.

Demokratikleşmeye dair süreçlerin neden yürümediğini sağlıklı analiz etmeden, bundan sonrasında neyin, ne kadar ve nasıl olabileceğini görmek kolay olmayacaktır.

Aynı yanlışları tekrarlamamak için deneyimlenen arayışları unutmamak gerekiyor. Siyasetin cesaretle inisiyatif üstlenmesi ancak yeni yanlışlar yapma riskini almakla anlam bulur. Eski yanlışları bir kez daha tekrarlamak hem siyaset kurumunun kendisine hem de haklı olarak özgürlük ve barış beklentisi olan topluma büyük bir haksızlıktır.

Bu değerli çalışmanın toplumsal ve siyasal mücadeleye inanan, geleceğe dair iddiası ve bugüne müdahale çabası olan herkese yol gösterici katkı sunacağını umuyorum.”

Ayhan BİLGEN

kitapyurdu.com’dan satın almak için tıklayın

idefix.com’den satın almak için tıklayın